23 Mart 2016 Çarşamba

Mart Menekşeleri ve Böğürtlen Kışı "Sarah Jio"

Mart Menekseleri;

            Kitabımızın kahramanı Emily Wilson, eşi Joel’den yeni ayrılmıştır. Üzüntüsünü atmak ve kafasını dağıtmak için aklına yengesi gelir ve Barinbridge adasında yaşayan yengesi Bee’nin yanına gider. Küçüklüğünde annesi ve kız kardeşi ile yaz aylarında gittiği Barinbridge Adasına uzun yıllardır gitmediğini fark etmiştir. Bu gidiş  onu ailesi hakkında bilmediği gerçeklerle karşılaştıracaktır. derinliklerine götürecektir.
Yengesinin evindeki uzun yıllardır kullanılmayan pembe renkli duvarları olan küçük odadaki dolabın çekmecesinde bulduğu kırmızı kadife kaplı günlük onu bilinmeyen gerkçeklere ulaştıracaktır. Okumanızı tavsiye ederim.
Sevgilerimle...
Mart Menekşeleri Kitabının Arka Kapak Bilgisi
            Bir kadının yüreği sırlarla dolu bir denizdir… Gerçek aşkı yaşadığına inanan ünlü yazar Emily Wilson, kocasının başka bir kadını ona tercih ettiğini öğrenince, hayal kırıklığına uğrar. Tüm bu olanlara rağmen yine de tek bir damla gözyaşı dökmez. Büyük yengesi Bee, Mart ayını Bainbridge Adası’nda geçirmesi için onu davet eder. Emily ruhunda açılan yaraların iyileşmesi umuduyla, bu teklifi kabul eder.
            Adanın mistik havasıyla huzuru yakalamaya çalışan Emily, 1943 yılında yazılmış kırmızı kadife kaplı bir günlük bulur. Bu günlük onu geçmişin tozlu sayfalarına hapsolan gerçek bir aşk hikâyesine ve altmış yıllık bir aile sırrına götürecektir… Umudun, hüznün ve pişmanlığın bir arada işlendiği büyüleyici bir roman… İlk kitabı Mart Menekşeleri ile Library Journal En İyi Kitap Ödülü’ne layık görülen Sarah Jio, insan kalbinin, ne kadar hatalı olursa olsun sevdiklerimizi her zaman affedeceğini eşsiz bir dille anlatıyor.
            “Aşk, tarih ve gizem… Daha ne olsun? Mart Menekşeleri, geçmişimizin er ya da geç sürprizlerle karşımıza çıkacağını hatırlatan muhteşem bir roman.”
Jodi Picoult
“Tarih, gizem ve aşkın mükemmel bir karışımı… Bu romanı elinizden düşüremeyeceksiniz.”
Library Journal


Böğürtlen Kışı;

            Ne zamandır okuduğum bir kitabın sonunda göz yaşlarına boğulmamıştım. Bu kitap beni gerçekten çok etkiledi. Sanırım bunda anne olmanın ve kitapta konusu geçen çocukla aynı yaşıtta erkek bir çocuğumun olması etkili oldu.

            Günümüz Mayıs ayında ve 1933 yılında yaşanan bir kar fırtınasında  hikayelerimiz başlıyor. 
Gazeteci olan Claire, doğumuna az bir zaman kala koşu yaparken düşmüş ve çocuğunu kaybetmiştir. Bu olayın yarattığı psikolojik sorunlar eşiyle de aralarının birbirlerini çok sevmelerine rağmen bozulmasına yol açmıştır.
            İş yerinde kendisinden mayıs ayında yağan bu böğürtlen kışı ile ilgili yazı yazılması istendiğinde kendisini 1933 yılında yaşanan kar fırtınasında kaybolan 3 yaşındaki Danielin hikayesi ile karşı karşıya bırakmıştır.
            Yine çok güzel bir Sarah Jio hikayesi ile karşı karşıyayız. Tabiki okumanızı tavsiye ediyorum.
Sevgilerimle...


3 yorum:

  1. Böğürtlen Kışını okudum ancak Mart Menekşelerini çok merak etmeme rağmen okuyamadım. En kısa zaman da okumak istiyorum. Yayın için teşekkürler :)

    YanıtlaSil
  2. her ikiside muhteşem kitaplarrrr

    YanıtlaSil
  3. Böğürtlen kışını okudum bende mart menekşeleri de okuma listemde :) İnşallah en kısa sürede mart menekşelerini alıp okuyacağım :)

    YanıtlaSil