6 Nisan 2015 Pazartesi

Bir Cep Telefonu Hikayesi

Merhaba
Bir cep telefonu markası ile evvelce başıma gelen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum

...

Bir süre önce yurt dışına çıkan babam  x marka telefon getirdi. Telefonu daha önce kullanmadığım için marka ve modeli hakkında bilgimiz yoktu. Telefonu kullanabilmek için öncelikle vergisini ödedik, ödeme evrakları ile birlikte hattımı kullandığım operatörün bayisine giderek imei bilgileri ile birlikte yurt dışı cihazın açılış işlemlerini yaptırdık. Telefon bir gün sonra açıldı ancak usb kablosu ile bilgisayar bağlantısı kurulamadı, sadece pirizden şarj oluyordu. Ayrıca kullanmaya başladıktan sonra internet üzerinden uygulama indirmek istediğimde ilgili versiyonunun düşük olması nedeniyle uyarı verdi.
İnternet üzerinden yaptığım araştırmalar neticesinde versiyonunun yükseltilemediğini öğrendim. Telefon bayisine gidip internet uygulama sorununu ve usb bağlantı sorununu belirttiğimde ise yazılım yüklenebileceğini ancak yüzde elli ihtimal çalışabileceğini yada cihazın tamamen kilitleneceği bilgisini verdiler. Sonuç itibariyle telefon ile  internet yada bilgisayar arasında veri paylaşımı yapamadım. Bir süre bu şekilde kullandıktan sonra örnek olarak müzik dinleyemediğimi veya resim çekmediğimi fark ettim. Kullanmış olduğum eski  cihaza geri döndüm.

X cihazı babama vermeye karar verdim ki kendisi de zaten kullanmak istiyordu. Telefonu vermeden önce şu sorununu da fark ettim ki, telefonu kullanmaya başladıktan sonra kaydettiğim numaralar sim karta değil, telefona kayıt olmuş ve sim karta aktarılmıyor, tek tek silinmesi gerekiyor, toplu silme işlemi de yapmıyor. Format atmaya karar verdik, format işlemine başladıktan sonra ekrana bir elma resmi (apple simgesi) geldi bir daha da gitmedi. Bu durum iki üç gün sürünce telefon servise gitti, geri döndüğünde artık yapılacak bir işlem olmadığı bilgisini aldık. 
Ancak babam bir telefoncuya giderek telefonu tamir etmeyi ve çalıştırmayı başardı.  Bir kaç gün heyecanlı bir kullanım süreci geçirdi. 
Bir gün annemle birlikte babam dışarıya dolaşmaya çıktıklarında babam geçici olarak telefonu anneme vermiş ve annem de yanına yaklaşan bir köpekten korkarak telefonu elinden düşürmüş. 
Telefon artık hiç çalışmıyor :) :)

6 yorum:

 1. Zaten telefon geldiğinden beri sıkıntı vermiş hep.Hikayenin başında telefonun sonunun iyi olmayacağını anladım.
  Takibe aliyorum bana da beklerim.kişisel bir blog sayfası:
  http://kapsonunkalemi.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 2. O telefondan size hayır gelmeyeceği belliymiş,sıkıntı olmuş en başından beri..
  Blogunuzu takibe aliyorum bana da beklerim
  http://kapsonunkalemi.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 3. şirin blogunu yeni keşfettim takibindeyim artık senide bloguma beklerim :)

  YanıtlaSil